Slot makinesi ikramiyesiSlot makinesi ikramiyesiYeni Zelanda İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan yıllık kumar faaliyeti raporuna göre, 2020-21 mali yılı için kumar harcamaları bir önceki yıla göre %16,56 arttı.

Rapor, Yeni Zelandalılar tarafından ülkenin dört ana kumar faaliyeti türüne harcanan paranın ayrıntılı bir dökümünü veriyor.

Kumar Etkinliği 2019/20 2020/21
NZ YARIŞ PANOSU (TAB) 315 milyon dolar 385 milyon dolar
Yeni Zelanda Piyangoları KOMİSYONU 631 milyon dolar 694 milyon dolar
OYUN MAKİNELERİ (Kasalar dışında) 802 milyon dolar 987 milyon dolar
kumarhaneler 504 milyon dolar 559 milyon dolar
Toplam 2.252 milyar dolar 2.625 milyar dolar

Tüm kumar türlerine yapılan harcamalar yıldan yıla arttı ve en önemli artış bu makinelerin bir kumarhanenin dışında bulunduğu kumarhane sektöründe görüldü. Pokie kumarı, bir önceki yıldaki 802 milyon dolardan %23 artarak 2020-21’de 987 milyon dolara yükseldi. Bu, son beş yılda 4. Sınıf kumar için en yüksek rakamdır.

Pokie makineleri aracılığıyla kumar oynamadaki bu artışın bir sonucu olarak, İçişleri Bakanı Jan Tinetti, bu makinelerden kaynaklanan sorunlu kumar olaylarını azaltmak için en iyi yaklaşımı belirlemek için bir endüstri incelemesi başlattı.

İçişleri Bakanı Jan Tinetti tarafından duyurulan bir hükümet incelemesi şu anda devam ediyor ve pokies kullanan kişilerin maruz kaldığı zararı hedeflemeyi ve azaltmayı hedefliyor.

Raporun yayınlanmasının ardından yayınlanan bir açıklamada, Sorunlu Kumar Vakfı Sözcüsü Andree Froude şunları söyledi:

“Kesinlikle Kiwis’in tecrit kısıtlamaları sona erdikten sonra kumara geri döndüğünü ve ülkedeki her yetişkin için 730 NZ$ eşdeğerini harcadığını gösteriyor. Aotearoa’daki kumarhanelere yapılan harcama hızla 1 milyar NZD’ye yaklaşıyor ve bu, en yoksul topluluklarımızdan bazılarından gelen para.

Froude eklemeye devam etti:

“İnsanları kendi topluluklarındaki kumar oyunları ve en fakir topluluklarımızdaki insanların kumarhanelere para yatırmasına dayanan finansman sistemi hakkında konuşmaya teşvik ediyoruz.

“Kumar zararı bu ülkede ciddi bir sosyal sorundur ve orantısız şekilde Maori, Pasifika ve Asya topluluklarını etkiler. Sınıf 4 kumarhaneler kumarın en zararlı şeklidir ve kumar oynamak için yardım arayan insanların yaklaşık %50’si ana kumar şekli olarak barlar, kulüpler ve TAD’lardaki kumarhaneleri işaret etmektedir.”


Ciaran McEneaney

Ciaran McEneaney

Ciaran, eSpor, poker ve kumarhane endüstrilerindeki en büyük isimlerden bazıları için on yıllık bir deneyime sahiptir.