Ciaran McEneaney
West Ham Unitedİngiltere Premier Ligi, kulüplerden, hükümet tarafından potansiyel bir yasaklamadan önce, futbol takımlarında kumar sponsorluğuna gönüllü bir yasağın uygulanmasına oy vermelerini istedi.
2021/22 sezonunda, ligdeki 20 takımın yarısının formalarında kumar şirketi sponsorları vardı.

Premier Lig, üç yıllık bir süre içinde aşamalı olarak kaldırılabilecek gönüllü bir yasak önerdi. Teklif, kumar endüstrisinde kapsamlı değişiklikler önermesi beklenen bir beyaz kağıdın yayınlanmasından önce geliyor. Bu tavsiyelerden birinin, futbolda kumar sponsorluğunun tamamen yasaklanması bekleniyor.

Bununla birlikte, son raporlar, futbol takımı kumarının hükümetin görmezden gelmeyi seçeceği tavsiyelerden biri olduğunu gösteriyor. Bu söylentiler şimdi Premier Lig’in son hamlesi tarafından bir şekilde doğrulanmış gibi görünüyor.

20 Premier Lig kulübünün tümüne, önümüzdeki hafta içinde beklenen teklif hakkında bir karar içeren bir e-posta gönderildi. Önerilen gönüllü yasağın onaylanması için 14 kulübün çoğunluğunun lehte oy kullanması gerekecek.

Son haftalarda, hem Everton (Stake) hem de yeni terfi eden taraf Bournemouth (Dafabet), kumar şirketleriyle yeni uzun vadeli gömlek anlaşmaları imzaladı. Bu arada, Crystal Palace kumar sponsorundan ayrılmayı seçti.

Resim kredisi: Steindy / CC BY-SA 4.0


Ciaran McEneaney

Ciaran McEneaney

Ciaran, eSpor, poker ve kumarhane endüstrilerindeki en büyük isimlerden bazıları için on yıllık bir deneyime sahiptir.