Natasha Lyndon


Macau hükümeti, biri Malezyalı kumar devi Genting’in joker kartı olan yedi şirketten kumar lisansları için teklif açtı.
Yıl sonuna kadar beklenen karar

Yedi başvuran, altı yerleşik kumarhane işletmecisi, Sands China, Wynn Macau, MGM China, Galaxy Entertainment, Melco Resorts ve SJM Holding’i içeriyor. Genting’in mevcut altı lisanstan birini kazanması halinde, mevcut kumarhane operatörlerinden birinin lisansının süresi dolduğunda kumar operasyonlarını durdurması gerekecektir.

Genting şu anda Malezya, Singapur, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’nde kumarhaneler işletiyor ve şirketin tema parkları gibi oyun dışı operasyonlardaki deneyiminin, uygulamasının dünyanın en büyük kumar merkezine katılmasına yardımcı olabileceğine inanılıyor. Hükümet daha önce, turizmin odağını kumardan değiştirmeye çalıştığı için kumar dışı operasyonların kilit bir öncelik olduğunu ima etmişti.

Makao kumar endüstrisi, 2022’nin sonunda 25 milyar dolara (25.1 milyar €) ulaşması beklenen kumarhane borcuyla pandemi kısıtlamaları nedeniyle büyük bir darbe aldı. Las Vegas gibi diğer pazarlar kumarhanelerin tamamen yeniden açılmasının ödüllerini toplarken, Son zamanlardaki bir covid enfeksiyonu dalgası, Macau’nun adanın kumarhanelerini ve otellerini kilit altına aldığını gördü.

Şirketler tekliflerini bu hafta Çarşamba günü şahsen hükümete sundular ve başvuru ücretini 1,27 milyon $ (1,29 milyon €) ödediler.

Hükümetin Genting’i resmi bir teklif vermesi için teşvik etmesine rağmen, ek bir lisans verme planı yok. Artık tüm teklif sahipleri ile bir müzakere süreci başlayacak ve yıl sonundan önce nihai bir karar verilmesi bekleniyor.

Hükümet, başvuranların şunları göstermesi gerektiğini belirtmiştir:

“…yabancı turist pazarlarını geliştirmek, kumarhane oyunlarının işletilmesinde deneyim, Macau’nun yararına oyun ve oyun dışı projelere yatırım, kumarhaneyi yönetme planları, yasa dışı faaliyetleri ve sosyal sorumlulukları izleme ve önleme planları.”

2020’de Genting, Macau yarımadasının güneyinde bulunan ve 2022’de açılması beklenen bir otel inşaatına başladı. Hem şirket hem de hükümet, kumarhane lisans kararına bakılmaksızın bu tesisin açılacağını onayladı.Natasha Lyndon

Natasha Lyndon

Londra’da yaşayan Natasha, spor ve iGaming dünyasının en büyük sporcuları ve markalarından bazıları için çalışma deneyimine sahip eski bir spor gazetecisidir.