Natasha Lyndon


Çevrimiçi kumar şirketi LeoVegas, İngiltere Kumar Komisyonu tarafından sosyal sorumluluk ve kara para aklamayla mücadele hataları nedeniyle 1,32 milyon £ (1,57 milyon €) para cezasına çarptırıldı.

Bu, LeoVegas’ın UKGC tarafından dört yıl içinde ikinci kez para cezasına çarptırılmasıdır – 2018’de şirket, reklam ve pazarlama başarısızlıkları nedeniyle 600.000 £ (717.349 €) para cezasına çarptırıldı. Şirket ayrıca, organize suçla bağlantısı olan oyuncuların para yatırmasına izin verdiği için Spelinspektionen (İsveç düzenleyici) tarafından bir yıldan biraz daha uzun bir süre önce cezalandırıldı.

leovegas.com, slotboss.co.uk, pinkcasino.co.uk, betuk.com ve 21.co.uk sitelerini yöneten LeoVegas da resmi bir uyarı aldı ve kapsamlı bir denetimden geçmesi gerekiyor. Denetim, şirketin ve personelinin kara para aklamayı önleme ve sosyal sorumluluk politikalarını, prosedürlerini ve kontrollerini etkin bir şekilde uyguladığını belirlemektir.

Para cezası hakkında konuşan Kumar Komisyonu Uygulama ve İstihbarat Direktörü Leanne Oxley şunları söyledi:

“Bunu odaklanmış uyum faaliyeti yoluyla belirledik ve uygulama çalışmalarımızın sağladığı dersleri öğrenmezlerse diğer operatörlere karşı harekete geçmeye devam edeceğiz.

“Bu vaka, operatörlerin müşterileri koruyamamalarına ve işlerinde kara para aklama risklerine karşı hayatta kalamamalarına bir başka örnektir.”

UKGC’nin açıklamasına göre sorumlu kumar başarısızlıkları şunları içeriyordu:

  • Daha Güvenli Kumar Ekibi müşteri incelemesi için hatalı harcama tetikleyicileri ayarlama
  • Altı saatte soğuma tetikleme noktasının ayarlanması
  • Zarar ve kumar sorunu belirtileri gösteren müşterilerle etkileşimde bulunmamak
  • UKGC’nin müşteri etkileşimi konusundaki 2019 kılavuzuna uymamak

Kara para aklamayı önleme (AML) hataları şunları içerir:

  • Makul olmayan derecede yüksek AML tetikleme eşikleri ayarlama
  • Etkisiz eşik tetikleyicilerine ve müşterinin zenginliğine ve büyük miktarlarda kumar oynama becerisine ilişkin yetersiz bilgilere güvenmek
  • Müşterilerin finansal geçmişlerini kontrol etmeden kısa sürede önemli miktarda harcama yapmalarına olanak sağlamakNatasha Lyndon

Natasha Lyndon

Londra’da yaşayan Natasha, spor ve iGaming dünyasının en büyük sporcuları ve markalarından bazıları için çalışma deneyimine sahip eski bir spor gazetecisidir.