Thomas Nielsen
AB komisyonuİsveç Maliye Bakanlığı, 2018 Kumar Yasası’nda önerilen değişikliklerin ayrıntılarını incelenmek üzere Avrupa Komisyonu’na (AK) teslim etti.

Yasada yapılan değişiklikler, İsveç’in düzenlemeye tabi kumar endüstrisine ilişkin ‘Spelmarknadsutredningen’ bağımsız soruşturmasının ardından geldi. Soruşturma, 2020 yılında Sosyal Demokrat Milletvekili Anna-Lena Sörenson tarafından yürütülmüştü.

Önerilen değişiklikler arasında tüketicinin korunması, daha güvenli kumar ve daha fazla piyasa bütünlüğü hükümleri ve protokolleri hakkında öneriler yer alıyor.

Maliye Bakanlığı Kumar Yasasında yapılan bu değişiklikleri kabul etti ve o zamandan beri İsveç Hukuk Konseyi tarafından onaylandı. Beklenti, bu değişikliklerin en geç 1 Temmuz 2023 tarihine kadar yasalaşmasıdır.

Kumar Yasası değişikliklerine göre, tüm kumar operatörleri, olası suç faaliyetinde bulunduğuna dair işaretlenen herhangi bir müşteriyi İsveç polisine bildirmelidir. Ödeme hizmetleri sağlayıcıları (PSP’ler), İsveç pazarında kumar hizmetleri sunan tüm lisanssız şirketler için işlemlerde kullanılan bilgileri ifşa etmekle yükümlü olacaktır.

İsveç Hukuk Konseyi, kumar müfettişliği Spelinspektionen’e mahkeme onayı veya emri olmaksızın finansal ödeme bloke etme emri verme konusunda doğrudan yetki verilmesi yönündeki tavsiyeleri destekledi.

İsveç Spor Federasyonu’nun, şike ve spor yolsuzluğuna ilişkin soruşturmalar yürütmek için operatör verilerini (gerekirse) işlemesine de izin verilecek.

AK, herhangi bir değişikliğin AB rekabet kurallarını ihlal etmemesini sağlamak için önerilen değişiklikleri şimdi gözden geçirmelidir.

İsveç hükümeti, 9 Eylül’deki İsveç Genel Seçimleri öncesinde kumar piyasası reformlarının 2. aşamasını tamamlamayı hedefliyor.


Thomas Nielsen

Thomas Nielsen

Çevrimiçi poker ve ticaret geçmişi olan kumar endüstrisi gazetecisi. Düzenlenmiş ABD Spor endüstrisini ve çevrimiçi pokerin heyecan verici dünyasını kapsar.