Ciaran McEneaney


İrlanda hükümeti, İrlanda’nın yeni kurulan kumar düzenleyicisinin CEO’su olarak kıdemli memur Anne Marie Caulfield’i atadı.

Daha önce Konut Kiracılığı Kurulu’nun sekiz yıl boyunca direktörlüğünü yapan Caulfield, Kamu Randevuları Servisi tarafından yürütülen açık, uluslararası bir yarışmanın ardından atandı.

Hükümet, önümüzdeki aylarda yasalaşması beklenen Kumar Düzenleme Yasası’nı uygulamaya çalıştığından, atanması ileriye doğru atılmış büyük bir adım olarak görülüyor.

İrlanda’nın Geçici Oyun ve Piyango Yasası Aralık 2020’de kabul edildi ve mevzuatın bir parçası olarak yeni bir kumar düzenleyicisi oluşturulacaktı. Ancak Seanad’daki (İrlanda Senatosu) anlaşmazlıklar ve küresel salgının etkisi, yasa tasarılarının uygulanmasındaki ilerlemeyi yavaşlattı.

En son kumar reformları İrlanda’da 1950’lerden bu yana bir ilktir ve kumarın zararlarını azaltmak için önlem alacaktır. bu önlemler arasında kumar reklamcılığına daha sert kısıtlamalar, ücretsiz bahislerin yasaklanması ve tüm endüstri operatörlerinin kumar bağımlılığı hizmetleri için çok ihtiyaç duyulan fonları sağlayacak bir ‘sosyal etki fonuna’ katkıda bulunması gerekliliği yer alıyor. Son raporlara göre, İrlanda’da 12.000 sorunlu kumarbaz var.

Caulfield’ın sorumlulukları, onun hem yüz yüze hem de çevrimiçi kumar, kumar reklamcılığı ve kumar web siteleri ve uygulamalarının düzenlenmesi için gözetim sağladığını görecektir.

Hukuk Reformundan sorumlu Devlet Bakanı James Browne, Caulfield’ın atanmasından söz etti:

“Bu role zengin bir profesyonel deneyim ve uzmanlık kazandıracak olan Anne Marie Caulfield’ın atandığını duyurmaktan mutluluk duyuyorum.

Anne Marie’nin önümüzdeki aylarda, etkinleştirme mevzuatının hazırlanması ve kabulüne paralel olarak yapacağı hazırlık çalışmaları, Düzenleyici Otoritenin kuruluşundan sonra zemini hazırlamaya hazır olmasını sağlayacaktır.

Personel ve kaynak sağlama ihtiyaçlarını belirlemek ve Kurumun faaliyete geçtiğinde nasıl çalışacağına ilişkin prosedürler geliştirmek için Departmanımla yakın bir şekilde çalışmaktadır.

Genel Müdür Adayının erken atanması, resmi kuruluşuna ve gelecek yıl düzenleyici işlevlerinin başlamasına kadar olan oluşum aşamalarında yeni Otorite için süreklilik ve liderlik avantajı sağlayacaktır. ”

Yeni rolünden bahseden Caulfield şunları söyledi:

“İrlanda Kumar Düzenleme Kurumu’nun CEO’su olarak atanmak büyük bir ayrıcalık. Bu sektörün etkin ve verimli bir şekilde düzenlenmesi çok önemlidir ve bu çerçeveyi uygulamaya koymanın zorluğundan zevk alıyorum.

Kurum, sağlam bir mevzuat temeli üzerine inşa edilmelidir ve Kumar Düzenleme Tasarısı taslağının bugüne kadar kaydettiği ilerlemeyi memnuniyetle karşılıyorum.

Sektördeki tüm paydaşlar, AB’deki Kumar Düzenleyicileri ve Adalet Bakanlığı yetkilileri ile yakın bir çalışma ilişkisi geliştirmeyi sabırsızlıkla bekliyorum.”

Caulfield’ın yeni görevine gelecek yılın başlarında başlaması bekleniyor.

Resim kredisi: James Stringer / CC BY-NC 2.0Ciaran McEneaney

Ciaran McEneaney

Ciaran, eSpor, poker ve kumarhane endüstrilerindeki en büyük isimlerden bazıları için on yıllık bir deneyime sahiptir.