Thomas Nielsen


Devlete ait kumar şirketi Veikkaus, ara raporunda, hükümetin piyasayı özel sektöre ait bahis şirketlerine açması umuduyla Finlandiya’daki tekel konumundan vazgeçmeye hazır olduğunu belirtti.

Veikkaus’un CEO yardımcısı Velipekka Nummikoski, Çarşamba günü Ylen Ykkösaamu ile yaptığı röportajda, Finlandiya’daki kumar düzenlemesinin yalnızca Veikkaus için geçerli olduğunu, yabancı kumar şirketlerinin görünür bir gözetim olmadan çalışmasına izin verildiğine dikkat çekti.

“Rakiplerimiz Finlandiya yönetmeliklerine göre faaliyet göstermiyor ve lisansları değişecek. O zaman herkes oyunun aynı kurallarıyla çalışırdı.”

Nummikoski, pazarın rekabetçi olmasının önemli olduğunu ancak tüm operatörlerin de eşit şartlarda olduğunu söyledi. Şu anda, yabancı iGaming şirketleri Finlandiya’ya vergi ödemiyor ve Fin kumar düzenlemelerine uymak zorunda değiller.

Finlandiya’nın online kumar pazarı 2022’nin ilk altı ayında yaklaşık 520 milyon Avro değerindeyken, Veikkaus’un bu rakamdaki payının 260 milyon Avro olduğu bildirildi. Veikkaus’un ara raporuna göre, Finlandiya’da çevrimiçi olarak oynanan tüm paranın %50’si doğrudan Finlandiya hükümeti tarafından denetlenmeyen yabancı şirketlere gidiyor.

Nummikoski ekledi:

“Finlandiya’da resmi olarak bir münhasır haklar sistemimiz var, ancak dijital oyunlara bakarsak Veikkaus’un pazar payı sadece yarı yarıya. Artık gerçekten özel bir sistemimiz olup olmadığını sorabilirsiniz.”

Daha sonra açıklamadan önce İsveç’in lisanslı pazar örneğini aktardı:

“Sistemin hedefi olan kanallaşma orada yüzde 90’a ulaştı. Bu da sistemin başarılı olup olmadığının en önemli ölçüsüdür. Oyunu kendi içine kanalize etmeyen böyle bir lisans sistemi yaratmaya değmez. Yönetmelik, seviyesine kadar çıkarılmalıdır.”

Nummikoski, piyasa açılırsa ve bir lisans sistemi getirilirse Finlandiya’nın yabancı kumar şirketleri için cazip bir seçenek olacağına inanıyor.

“Şu anda Finli müşterilere oyun sunduğumuz gerçeği, çekici bir pazar olduğumuzu gösteriyor. Finlandiya’ya kesinlikle önemli sayıda iyi operatör alacağız.”Thomas Nielsen

Thomas Nielsen

Çevrimiçi poker ve ticaret geçmişi olan kumar endüstrisi gazetecisi. Düzenlenmiş ABD Spor endüstrisini ve çevrimiçi pokerin heyecan verici dünyasını kapsar.