Birleşik Krallık Kumar Komisyonu Para CezalarıBirleşik Krallık Kumar Komisyonu Para CezalarıBirleşik Krallık Kumar Komisyonu, kendi kendini hariç tutan veya kumar faaliyetlerinden vazgeçen müşterilere promosyon amaçlı ‘ücretsiz dönüşler’ e-postaları göndermek için Flutter’ın sahip olduğu Sky Betting and Gaming’e 1,7 milyon £ (2,03 milyon €) para cezası verdi.

Sky Betting and Gaming olarak ticaret yapan çevrimiçi kumar şirketi Bonne Terre Limited, Kasım 2022’de Daha Güvenli Kumar Haftası sırasında SkyVegas markası aracılığıyla promosyon e-postaları gönderdi. tarafından yürütülen bir soruşturma UKGC, “5 £ ‘luk 100 bedava dönüş kazanın” teklifinin 41.395 kendi kendini hariç tutan müşteriye ve şirketin pazarlama e-postalarından aboneliğini iptal eden 249.159 müşteriye daha gönderildiğini tespit etti.

UKGC’ye göre, bu eylemler lisans koşullarının açık bir ihlali ve şirketin bu e-postalar aracılığıyla savunmasız, iyileşen bağımlılara verilebilecek zararı dikkate almadığını ortaya koyuyor.

Soruşturma ve müteakip ceza hakkında konuşan Kumar Komisyonu İcra Kurulu Başkanı Andrew Rhodes şunları söyledi:

“Kendini dışlayan müşterilerin kumardan zarar görmesi muhtemeldir ve onları tekrar kumar oynamaya teşvik edebilecek doğrudan pazarlamaya kesinlikle gönderilmemelidir.

Tüm operatörlere Sky Betting and Gaming’in maliyetli hatalarından ders almalarını ve sistemlerinin, kendi kendini dışlayan ve pazarlamayı açıkça reddedenlerin promosyon materyallerini almasını her zaman önleyecek kadar sağlam olmasını tavsiye ediyoruz.”

Eklemeye devam etti:

“Sky Betting and Gaming, kendi kendini hariç tutan müşterilerin herhangi birinin gerçekten kumar oynamasına, işbirliği yapmamasına ve tekrarını önlemek için kararlı bir adım atmamasına izin verseydi, bu son ceza çok daha yüksek olurdu.”

Bu, son haftalarda kumar operatörlerine verilen bir dizi para cezasının yalnızca sonuncusu. 2022, sosyal sorumluluk başarısızlıkları için 888 ve BetVictor’a verilen mali cezaları gördü. Bu, bu yıl şimdiye kadar verilen kumar endüstrisi cezalarının toplam miktarını 15.1 milyon sterline (18.1 milyon €) getiriyor.


Ciaran McEneaney

Ciaran McEneaney

Ciaran, eSpor, poker ve kumarhane endüstrilerindeki en büyük isimlerden bazıları için on yıllık bir deneyime sahiptir.