Olivia Richardson


Birleşik Krallık Kumar Komisyonu, kara para aklamayla mücadele (AML) ve sosyal sorumluluk hatalarını ortaya çıkaran bir soruşturmanın ardından çevrimiçi kumar operatörü Smarkets’e 630.000 £ (743.243 €) para cezası verdi.

Kumar Komisyonu’nun açıklamasına göre, Smarkets, müşterilerin fon kaynağına ilişkin yeterli kanıt sunmadan kumar oynamasına izin verdi. Şirket ayrıca, kumarın zararlarına karşı potansiyel olarak duyarlı olan müşterileri de tespit edemedi.

Komisyon, doğru AML ve sosyal sorumluluk protokollerinin yürürlükte olduğundan ve Smarkets personeli tarafından takip edildiğinden emin olmak için denetimden geçmesi gereken şirkete resmi bir uyarı yayınladı.

Soruşturma, bir müşterinin herhangi bir fon kaynağı ayrıntısı vermeden dört aylık bir süre boyunca 395.000 £ (466.036 €) yatırmasına izin verildiğini ortaya koydu. Bu arada başka bir müşteri, herhangi bir kontrol uygulanmadan banka hesapları ile kullanıcı hesapları arasında büyük meblağlarda nakit transfer etti.

Soruşturmanın bulguları hakkında konuşan Komisyon CEO Yardımcısı Sarah Gardner şunları söyledi:

“Bu vaka, uygunluk kontrolleri ile tespit edildi ve müşterilerini başarısızlığa uğratan kumar operatörlerine karşı nasıl önlem alacağımızı bir kez daha vurguluyor.

“Smarkets araştırmamız, müşterilerin kumardan zarar görme riskine maruz bırakıldığı çeşitli başarısızlıkları ortaya çıkardı.

“Şirketin politikalarını ve kontrollerini etkin bir şekilde uygulamamasından kaynaklanan bu ihlallere katkıda bulunan zayıf sistemlerin ve süreçlerin mevcut olduğu açıktı.”

Bu ayın başlarında çevrimiçi operatör LeoVegas, sosyal sorumluluk ve kara para aklamayı önleme hataları nedeniyle 1,32 milyon sterlin para cezasına çarptırıldı.Olivia Richardson

Olivia Richardson

Olivia, birçok alanda büyük markalar için editör ve yazar olarak çalıştı. Şimdi iGaming ve spor bahisleri sektörlerine odaklanıyor.