iGaming'in lansmanıiGaming'in lansmanıOntario Alkol ve Oyun Komisyonu (AGCO), 4 Nisan 2022’de piyasaya sürülmeden önce İnternet Oyunlarında Canlı Yayın Uyumluluk Kılavuzunu yayınladı.

Kılavuz, Ontario’daki iGaming operatörleri ve onların oyunla ilgili tedarikçileri (GRS’ler) için minimum gereksinimleri ortaya koymaktadır. Kılavuzun en son yinelemesi, ilk olarak Haziran 2021’de yayınlanan uyumluluk yönergelerinde bir güncellemedir ve o zamandan bu yana AGCO tarafından alınan geri bildirimlere dayalı değişiklikleri içerir.

Güncellenen kılavuzdan üç önemli çıkarım aşağıdaki gibidir:

  • Şirketlerin nerede ve nasıl reklam verebilecekleri konusunda herhangi bir başlangıç ​​kısıtlaması olmayacak.
  • AGCO, lansman tarihinden sonra düzenlenmemiş Ontario pazarına herhangi bir bağlantısı olan şirketleri hariç tutacaktır.
  • Şirketlerin, kumarbazların çevrimiçi ürünlerine erişmesine izin veren kioskları kullanmalarına veya diğer donanımları tedarik etmelerine izin verilmez.

Reklam özgürlüğü… şimdilik

Şimdiye kadar, Ontario’da piyasaya sürmeyi planlayan iGaming şirketleri, sunmalarına izin verilen promosyonlardan ve bunların nasıl reklamını yapabileceklerinden emin değildi. AGCO’dan gelen bu açıklama, şirketlere çevrimiçi ürünlerini makul gördükleri herhangi bir şekilde tanıtma özgürlüğü veriyor gibi görünüyor.

Ancak AGCO, sektördeki reklamları izleyeceği ve kısıtlamalar getirmesi halinde, bunların garanti altına alındığını hissetmesi durumunda uyarıda bulundu.

Pazara arka kapı yok

Kılavuzda, AGCO şunları belirtir:

“… tescil ettirenlerin, a) Ontario’da düzenlenmemiş piyasa işlemlerini durdurmaları ve b) Ontario’da düzenlenmemiş bir program yürüten diğer herhangi bir şirketle olabilecekleri herhangi bir ilişkiyi sona erdirme şartına uygunluğunu izleyecektir.”

Bu bir sürpriz olmasa da, AGCO’nun, eyalet içinde lisanssız faaliyetlerle HERHANGİ bir bağlantısı olan birden fazla marka altında faaliyet gösteren herhangi bir şirketin Ontario’dan etkin bir şekilde kara listeye alınacağını özellikle belirtmeyi uygun gördüğünü söylüyor.

Bu gereklilik, kumar şirketlerinin lisanssız kumar web sitelerine bağlı tedarikçilerle olan bağlarını kesme ihtiyacını görebilir. Yönergelerin yazılma şekli, bu tür bir bağlantı, iGaming operatörünün hatası olmasa da, bir lisansın iptal edildiğini görebilir.

Kumarhanelerde iGaming donanımı yok

Kılavuza göre, çevrimiçi operatörlerin bu konuda karada bulunan kumarhanelere veya Ontario’daki herhangi bir yere kiosk veya herhangi bir donanım kurmasına izin verilmeyecek. Oyuncunun tüm iGaming ürünlerine ve hizmetlerine kendi cihazlarını kullanarak erişmesi gerekir ve bu durumda oyuncular bu ürünlere Ontario’daki herhangi bir yerden erişebilirler.

Gelecekte kara tabanlı kumarhanelere yerleştirilen herhangi bir kiosk, Ontario Piyango ve Oyun Şirketi’nin (OLG) kontrolü altında olacaktır. Ancak, OLG’nin yakın gelecekte herhangi bir noktada buna izin vereceğine dair bir işaret yok.

Her bir iGaming operatörünün ve tedarikçisinin teknik ve düzenleyici sorumluluklarına ilişkin bazı standart yönergelerin yanı sıra kılavuz, piyasaya sürülmeden önce 1992 tarihli Oyun Kontrol Yasası ile uyumlu olmaları gerektiğini de hatırlatır.


Ciaran McEneaney

Ciaran McEneaney

Ciaran, eSpor, poker ve kumarhane endüstrilerindeki en büyük isimlerden bazıları için on yıllık bir deneyime sahiptir.