Futbol kumar sponsorluğuFutbol kumar sponsorluğuİşçi Partisi Milletvekili ve Kumarla İlgili Zarardan Sorumlu Tüm Partiler Grubu başkanı Carolyn Harris, İngilizce İngiltere’nin kumar incelemesi kusurludur ve kumar bakanı Chris Philp tarafından göz ardı edilmelidir.

Vita’nın değerlendirmesi, araştırmanın önceden belirlenmiş bir sonuçla yapılıp yapılmadığını sorguladı.

BBC’de yer alan bir rapora göre, söz konusu araştırma, şu anda Sky Bet tarafından desteklenen ve kumar şirketleriyle yapılan sponsorluk anlaşmaları yoluyla kulüpleri yılda 40 milyon sterline ulaşan bir lig olan EFL tarafından görevlendirildi. BBC, EFL’nin araştırmasından elde edilen kanıtların, sponsorluğun taraftarların bahislere katılımını etkilediğine dair net bir gösterge olmadığını ortaya çıkardığını açıkladı.

Araştırma ayrıca, genel halkta kumar katılımının 2010’dan 2018’e kadar yaklaşık %9’da kaldığını ve bu süre zarfında sporda sorunlu kumar oynamanın %6’dan %3’e yarıya düştüğünü buldu.

Ancak, araştırma şirketi Vita tarafından yürütülen ve Clean Up Gambling kampanya grubu tarafından görevlendirilen kanıtların bir değerlendirmesi, bu sonuçların ve sonuçların ‘kusurlu’ ve ‘yanıltıcı’ olduğunu buldu. Vita’nın değerlendirmesi, araştırmanın ‘önceden belirlenmiş bir sonuçla yürütülüp yürütülmediğini’ sorguladı.

Vita’nın değerlendirmesi ayrıca, EFL tarafından yürütülen anketlerin, taraftarların destekledikleri takımın bir kumar sponsoru olması durumunda kumar oynama olasılığına dayandığını da ortaya koydu. Bununla birlikte, anketler, kumar faaliyeti için potansiyel tetikleyiciler olarak futboldaki diğer sponsorluk veya kumar reklamcılığı biçimlerini tamamen göz ardı etti.

Vita’nın araştırmasına göre:

“Bir takımı desteklediği varsayımı, [sponsorship] Her türden futbol içeriğinin tamamında kumar promosyonunun ne kadar çok olduğuna dair kanıtlar göz önüne alındığında, maruz kalma son derece kusurlu. ”

EFL kanıtları ve araştırması, kumar bakanı Chris Philp’in daha önce Birleşik Krallık’taki kumar yasalarında yapılacak herhangi bir değişikliğin ilgili gruplar ve dernekler tarafından sağlanan kanıtlara dayanacağını belirttiği için önemlidir.

BBC’nin Sports Desk podcast’ine konuşan MP Harris şunları söyledi:

“İyi bir şey geri çekilmek olurdu [the EFL] kanıt, ama bunu yapmayacaklar. Bu yüzden şüphelendiğim büyük bir tutam tuzla almalısın. [the government] yapmak.

[The minister] görmezden gelebilir, görmezden gelmeyi veya atmayı seçebilir. Ve yapacağını düşünmek isterdim, ama şu anda kanıtlarla boğulmuş olduğunu biliyoruz. Kumar bakanının tamamen aldatıldığını düşünmüyorum. Bence beyaz kağıdının içeriğinin çoğunu kusurlu olarak görüyor.

Bakan arka plana bakmak için çok zaman harcadı. Kumar şirketlerine gittiğini biliyorum, ticaret kuruluşuyla görüştüğünü biliyorum ama aynı zamanda intihar eden insanların aileleriyle de görüştü.

Bence şeyleri özümser ve kurgudan gerçeği yayma yeteneğine sahiptir. Umarım beyaz kağıt bunu yansıtacaktır.”

Kumar incelemesi teknik incelemesi, geçen yılın sonlarında kabine değişikliği nedeniyle yaşanan gecikmenin ardından önümüzdeki haftalarda yayınlanacak.


Ciaran McEneaney

Ciaran McEneaney

Ciaran, eSpor, poker ve kumarhane endüstrilerindeki en büyük isimlerden bazıları için on yıllık bir deneyime sahiptir.