MLS ve Apple, 250 Milyon Dolarlık Dönüm Noktası Medya Hakları Anlaşmasını Kabul Etti


MLS ve Apple, 250 Milyon Dolarlık Önemli Medya Hakları Anlaşmasını Kabul Etti makale özelliği resmi
Kredi:

Steph Chambers/Getty Images. Resimde: Seattle Sounders yıldızı Raúl Ruidíaz, takım arkadaşlarıyla bir golü kutluyor.

Sports Business Journal’a göre Major League Soccer, yılda 250 milyon dolar değerinde 10 yıllık bir anlaşmayı kabul ettiği için daha iyi bir medya hakları anlaşması arayışında uzun vadeli bir ortak buldu.

MLS ve Apple, 2023’te ortaklıklarına başlayacak ve ESPN ve FOX’un oyunlar için münhasır hakları olmayacak olsa da, ağların Apple ile birlikte belirli oyunları aynı anda yayınlaması mümkün.

Apple için amaç, bir MLS abonelik teklifi aracılığıyla abonelikler eklemektir. Komisyon Üyesi Don Garber, SBJ’ye göre ligin Apple için beklentilerin üzerinde performans göstereceğinden emin olduğunu belirtti.

Spor ligleri, geleneksel spor ağlarının ötesinde içerik alanındaki en büyük oyuncuları kullanmaya çalıştığından, anlaşma medya hakları alanında önemli bir anlaşma.

MLS, daha önce ESPN ve FOX ile yıllar boyunca ortaklıklar kurdu, ancak bu, ister bir yayın hizmeti ister bir ağ olsun, tüm lig oyunlarının belirli bir yerde merkezi olacağı ilk kez olacak.

Apple için anlaşmanın çekici bir kısmı, ligin teknoloji meraklısı daha genç bir hayran kitlesine sahip olması nedeniyle, SBJ’ye göre MLS’nin izleyici kitlesinin demografisidir.

Apple kısa süre önce Major League Baseball ile de dokuz haneli bir anlaşmayı kabul etti, ancak anlaşmanın şartları Apple’ın Major League Soccer ile elde ettiğinden çok farklı.

Apple, özel bir ortaklık veya yüksek hacimli oyun yerine, birkaç ülkede haftada iki Cuma gecesi beyzbol maçı yayınlayacak. Ayrıca, izleyicilerin NFL’nin RedZone yayınıyla yaşadıklarına benzer bir kamçı tarzı yayın içerecek.

Bu 10 yıllık anlaşma, spor medyası ortamı ve ayrıca Major League Soccer için bir dönüm noktasıdır ve ligin Apple’a sağladığı getiri, diğer liglerin gelecekteki anlaşmaları üzerinde önemli sonuçlar doğuracaktır.

Bu makaleyi nasıl değerlendirirsiniz?